Με δικά του μέσα και προσωπικό θα μεταφέρει ο Δήμος Καλαμάτας τα απορρίμματά του προς τη Μονάδα Επεξεργασία Απορριμμάτων στην Καλλιρρόη. Αυτό επιβεβαίωσε χθες ο δήμαρχος Θανάσης Βασιλόπουλος, ο οποίος είχε συνάντηση με εργαζομένους της Διεύθυνσης Διαχείρισης Απορριμμάτων και Οχημάτων στα συνεργεία του Δήμου.
Σε δηλώσεις του, μάλιστα, ανέφερε σχετικά: «Από τη Δευτέρα 5 Ιουνίου 2023 ξεκινά πραγματικά μια νέα εποχή για το Δήμο Καλαμάτας, καθώς θα σταματήσουν απορριμματοφόρα να πηγαίνουν στη θέση Μαραθόλακκα. Η Μαραθόλακκα που υποστήριξε την αναπτυξιακή προοπτική του Δήμου, η πολύπαθη Μαραθόλακκα, θα σταματήσει πλέον να λειτουργεί. Είχαμε σχεδιάσει να κάνουμε ένα διαγωνισμό μεταφοράς των απορριμμάτων -που είχε μεγάλο κόστος-, ωστόσο διαπιστώθηκε στην πράξη ότι ενδεχομένως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε και μόνοι μας, καθώς ο Δήμος Καλαμάτας έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια όλο το στόλο των απορριμματοφόρων του. Θα τα καταφέρουμε, άλλωστε γι’ αυτό είχα και μια συνάντηση με τους εργαζομένους, τους οδηγούς του Δήμου».
![](https://www.tharrosnews.gr/wp-content/uploads/2023/06/02maratholaka-1024x768.jpg)
Υπενθυμίζεται ότι ο Σταθμός Μεταφόρτωσης που θα εξυπηρετεί τις ανάγκες του Δήμου βρίσκεται ήδη σε διαγωνιστική διαδικασία, μέσω του ΦοΔΣΑ Πελοποννήσου, έχοντας εξασφαλισμένη χρηματοδότηση και το σύνολο των απαραίτητων αδειοδοτήσεων.