“Αντίο” στη Γ’ Εθνική λέει ο Πάμισος, στο χέρι του ΑΟΔ η παραμονή

Καταστροφική ήταν η 12η και προτελευταία αγωνιστική της Γ’ Εθνικής για τις μεσσηνιακές ομάδες. Για το μεν Πάμισο η εντός έδρας ήττα στο γήπεδο του Μελιγαλά με 0-1 από την πρωτοπόρο Ζάκυνθο (30’ Καψάσκης) σήμανε τον υποβιβασμό, ενώ στην κόψη του ξυραφιού βρίσκεται ο ΑΟ Διαβολιτσίου. Ο ΑΟΔ έβαλε τις βάσεις για ένα καλό αποτέλεσμα στην έδρα της άμεσης «ανταγωνίστριας» για την παραμονή Αχαϊκής, καθώς προηγήθηκε στο 55’ με τον Μουλιάτο, όμως ισοφαρίστηκε με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο 78’ ο Ανδρεόπουλος, ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων τα έχασε όλα με ένα γκολ του Μπιρή που αμφισβητήθηκε έντονα ότι προήλθε από θέση οφ σάιντ. Ο Πάμισος μπορεί να ελπίζει πλέον μόνο στην ευόδωση των προσπαθειών που γίνονται ώστε να μην υποβιβαστεί καμία ομάδα, ενώ το Διαβολίτσι κρατάει ακόμη στα χέρια του την τύχη του και θα χρειαστεί νίκη την Τετάρτη (η 13η θα διεξαχθεί στις 23/6) υποδεχόμενο τον Διαγόρα Βραχνέικων προκειμένου να μην αγωνιά για το αποτέλεσμα στη Ζάκυνθο. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα κριτήρια της ισοβαθμίας είναι αρχικά η συνολική διαφορά των γκολ και ακολουθεί η καλύτερη επίθεση, στην οποία υπερέχει ξεκάθαρα το μεσσηνιακό συγκρότημα.