Ήττα του ΑΟ Διαβολιτσίου στη Μυτιλήνη

Δεν είχε και θα μπορούσε να έχει συνέχεια η νίκη του ΑΟ Διαβολιτσίου επί του ΑΟ Πυλίου στη Μυτιλήνη. Ο Αιολικός απέδειξε ότι δίκαια πρωταγωνιστεί στον 4ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής κερδίζοντας την περασμένη Κυριακή το μεσσηνιακό συκρότημα στη Λέσβο με 3-0.

Το ρεπορτάζ του Lesvos.gr αναφέρει μεταξύ άλλων.
Η ομάδα της Μυτιλήνης τελείωσε τον αγώνα στο πρώτο 25λεπτο με το σκορ να είναι ήδη στο 3-0, εκμεταλλευόμενη τις αμυντικές αδυναμίες της φιλοξενούμενης ομάδας, η οποία δεν κατάφερε να ακολουθήσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού τον ρυθμό των γηπεδούχων, γνωρίζοντας την πρώτη εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Στην πρώτη του συμμετοχή στο αρχικό σχήμα της ομάδας ο νεαρός Άνθης δικαίωσε τον Δημήτρη Παπασπύρου με πολύ καλή αγωνιστική παρουσία, ενώ μοίρασε τις ασίστ και στα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του. Στο καλύτερο πρώτο του ημίχρονο, ο Αιολικός άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με το πλασέ του Μακρή μετά από σερβίρισμα του Άνθη, ο οποίος στο 14′ μοίρασε ξανά στον Bjeloberk για το 2-0 με ωραία ατομική ενέργεια. Στο 25′ ο Bjeloberk ξανά μετά από στρώσιμο του Αποστολόπουλου δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-0, ενώ οι γηπεδούχοι μέχρι το ημίχρονο δημιούργησαν κι άλλες κλασσικές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος έπεσε ο ρυθμός, με τους “κυανόλευκους” να κάνουν ουσιαστικά διαχείριση του υπέρ τους σκορ, πλησιάζοντας με αξιώσεις την αντίπαλη εστία σε κάποιες περιπτώσεις, ενώ η μοναδική αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους, σημειώθηκε στο 54′ με τον Ηλιόπουλο να μην καταφέρνει να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Το Διαβολίτσι ούτως ή άλλως είχε εκτός προγράμματος τον αγώνα στη Μυτιλήνη, εστιάζοντας στην εξίσου δύσκολη αναμέτρηση με τον Πανιώνιο.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου):Μουζάκης, Νάστος, Μωραϊτης, Παστρικός, Κανελλόπουλος, Αντωνίου(58’Νικολάου), Stevanovic(58’Μουκίδης), Αποστολόπουλος, Άνθης(58’Δερμιτζάκης), Bjeloberk(78′ Σπόλιαριτς), Μακρής(78’Μαστοράκης)

ΑΟ ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (Κ. Παλαμαρας: Καπατσώρης, Σταματελόπουλος, Θώδης(37′ Βέκκης), Μπακόπουλος(73’Γκελκέρια), Μπουνιάς, Στραβιάκος(62′ Ουέσλεϊ), Αλεξανδρής (73’Καντούτσης), Ηλιόπουλος, Μουλιάτος(45’Τσιγαρίδης), Πάγια.

-Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του, Παναγιώτη Πλωμαρίτη που υπήρξε στο παρελθόν μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Αιολικού.