Νικηφόρα πρεμιέρα η Καλαμάτα στο Κιβέρι, 1-0 την Ένωση Λέρνας με Γιόνδη

Πρώτη Δημοσίευση: 02/10/2018 10:56 - Τελευταία Ενημέρωση: 02/10/2018 10:56
Η Καλαμάτα κέρδισε το …ήμισυ του παντός ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας με 0-1 σε βάρος της Ένωσης Λέρνας. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης σημείωσε στο 11ο λεπτό του αγώνα ο υψηλόσωμος φορ Ανδρέας Γιόνδης με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Χρήστου Μίνγκα. Το φτωχό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης, καθώς η τοπική μας ομάδα είχε την καθολική υπεροχή σε όλο το 90λεπτο, έχασε πολυάριθμες ευκαιρίες και, όπως συνέβη και στο ματς κυπέλλου με τον Πάμισο, «έσπασε» τα δοκάρια (είδε δύο αυτή τη φορά).
Καλές ευκαιρίες για γκολ είχαν οι Αθανασόπουλος (κεφαλιά άουτ στο 20’ και κεφαλιά στο δοκάρι στο 65’), Πινδώνης (σουτ άουτ στο 35’), Φουάσης (60’ εκτέλεσε φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι), Λαθύρης (στο 70’ πλασέ που απέκρουσε ο Κατσιαούνης).
ΕΝΩΣΗ ΛΕΡΝΑΣ: Κατσιαούνης, Δούρος (85’ Παπαγεωργόπουλος), Καϊάφας, Κάπλατζης, Σελλής, Μούγιος, Παπουτσής (72’ Αντωνόπουλος), Φλεβάρης, Μπιτζής, Τριανταφύλλου, Κόφι (64΄Ταραντίλης).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Βούρας, Τσόπελας, Φουάσης, Βοσκόπουλος (70’ λ. τρ. Μπίζος), Αλιατίδης, Αντωνιάδης, Ζελέκου (62’ Λαθύρης), Πινδώνης, Αθανασόπουλος, Μίνγκας (93’ Γκελκέρια), Γιόνδης (83’ Ζαχαρόπουλος).

Φωτογραφίες: Giannis Koutalis